Difference between revisions of "Weapons"
From NEStalgia
(→Staves) |
(→Staves) |
||
| Line 6: | Line 6: | ||
|1||[[Cypress_Stick|Cypress Stick]]||All | |1||[[Cypress_Stick|Cypress Stick]]||All | ||
|- | |- | ||
| − | |1||[[Wooden_Staff|Wooden Staff]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[ | + | |1||[[Wooden_Staff|Wooden Staff]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[Conjurer]], [[Ranger]] |
|- | |- | ||
| − | |1||[[Hidden_Staff|Hidden Staff]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[ | + | |1||[[Hidden_Staff|Hidden Staff]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[Conjurer]], [[Ranger]] |
|- | |- | ||
| − | |7||[[Hardened_Staff|Hardened Staff]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[ | + | |7||[[Hardened_Staff|Hardened Staff]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[Conjurer]], [[Ranger]] |
|- | |- | ||
|11||[[Balzackian_Wizard_Staff|Balzackian Wizard Staff]]||[[Wizard]] | |11||[[Balzackian_Wizard_Staff|Balzackian Wizard Staff]]||[[Wizard]] | ||
| Line 16: | Line 16: | ||
|14||[[Fishing_Pole|Fishing Pole]]|| [[Wizard]], [[Cleric]], [[Ranger]] | |14||[[Fishing_Pole|Fishing Pole]]|| [[Wizard]], [[Cleric]], [[Ranger]] | ||
|- | |- | ||
| − | |15||[[Chef_Ivars_Extra_Spoon|Chef Ivar's Extra Spoon]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[ | + | |15||[[Chef_Ivars_Extra_Spoon|Chef Ivar's Extra Spoon]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[Conjurer]], [[Ranger]] |
|- | |- | ||
| − | |18||[[Steel_Staff|Steel Staff]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[ | + | |18||[[Steel_Staff|Steel Staff]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[Conjurer]], [[Ranger]] |
|- | |- | ||
|21||[[Casters_Delight|Caster's Delight]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[Conjurer]] | |21||[[Casters_Delight|Caster's Delight]]||[[Wizard]], [[Cleric]], [[Conjurer]] | ||
Revision as of 10:07, 7 March 2011
Staves
| Level | Item Name | Class |
|---|---|---|
| 1 | Cypress Stick | All |
| 1 | Wooden Staff | Wizard, Cleric, Conjurer, Ranger |
| 1 | Hidden Staff | Wizard, Cleric, Conjurer, Ranger |
| 7 | Hardened Staff | Wizard, Cleric, Conjurer, Ranger |
| 11 | Balzackian Wizard Staff | Wizard |
| 14 | Fishing Pole | Wizard, Cleric, Ranger |
| 15 | Chef Ivar's Extra Spoon | Wizard, Cleric, Conjurer, Ranger |
| 18 | Steel Staff | Wizard, Cleric, Conjurer, Ranger |
| 21 | Caster's Delight | Wizard, Cleric, Conjurer |
| 26 | Titan Staff | Wizard, Cleric |
| 28 | Titus's Rod | Wizard |
| 28 | Wraith King Scepter | Wizard |
Orbs
| Level | Item Name | Class |
|---|---|---|
| 11 | Balzackian Conjurer Orb | Conjurer |
| 19 | Fiery Orb of the Phoenix | Conjurer |
| 26 | Titan Orb | Conjurer |
| 27 | Noble Arctic Titan Orb | Conjurer |
| 29 | The Golden Orb | Conjurer |
Swords and Blades
| Level | Item Name | Class |
|---|---|---|
| 1 | Broad Sword | Soldier, Merchant, Ranger |
| 1 | Bandit Sword | Soldier, Merchant, Ranger, Cleric |
| 14 | Iron Sword | Soldier, Merchant, Ranger |
| 14 | Reforged Iron Sword | Soldier, Ranger |
| 14 | Pirate Cutlass | Ranger, Cleric |
| 17 | Slime Sword | Soldier, Merchant, Ranger |
| 19 | The Burning Blade | Soldier, Merchant, Ranger |
| 21 | Fighter Blade | Soldier, Ranger |
| 21 | Fighter Blade (Blessed Verity) | Soldier, Ranger |
| 26 | Titan Sword | Soldier, Merchant, Ranger |
| 26 | Titan Sword (Frosty Arctic) | Soldier, Merchant, Ranger |
Knives and Daggers
- Tiny Dagger
- Holy Kris
- Apprentice Kris
- Balzackian Cleric Kris
- Balzackian Merchant Shiv
- Balzackian Warlock Knife
- Rusty Knife
- Steel Kris
- Combat Kris
- Jagged Kris
- Titan Dagger
- The Kris of Blessings
Axes
Bows
Abaci
Gloves