Difference between revisions of "Weapons"
From NEStalgia
(→Swords and Blades) |
(→Swords and Blades) |
||
| Line 71: | Line 71: | ||
|26||[[Titan_Sword|Titan Sword]]||[[Soldier]], [[Merchant]], [[Ranger]] | |26||[[Titan_Sword|Titan Sword]]||[[Soldier]], [[Merchant]], [[Ranger]] | ||
|- | |- | ||
| − | |26||[[Frosty_Arctic_Titan_Sword|Frosty Arctic | + | |26||[[Frosty_Arctic_Titan_Sword|Titan Sword (Frosty Arctic)]]||[[Soldier]], [[Merchant]], [[Ranger]] |
|} | |} | ||
Revision as of 02:10, 7 March 2011
Staves
| Level | Item Name | Class |
|---|---|---|
| 1 | Cypress Stick | All |
| 1 | Wooden Staff | Ranger, Cleric, Wizard, Conjurer |
| 1 | Hidden Staff | Ranger, Cleric, Wizard, Conjurer |
| 7 | Hardened Staff | Ranger, Cleric, Wizard, Conjurer |
| 11 | Balzackian Wizard Staff | Wizard |
| 14 | Fishing Pole | Ranger, Cleric, Wizard |
| 15 | Chef Ivar's Extra Spoon | Ranger, Cleric, Wizard, Conjurer |
| 18 | Steel Staff | Ranger, Cleric, Wizard, Conjurer |
| 21 | Caster's Delight | Cleric, Wizard, Conjurer |
| 26 | Titan Staff | Cleric, Wizard |
| 28 | Titus's Rod | Wizard |
| 28 | Wraith King Scepter | Wizard |
Orbs
| Level | Item Name | Class |
|---|---|---|
| 11 | Balzackian Conjurer Orb | Conjurer |
| 19 | Fiery Orb of the Phoenix | Conjurer |
| 26 | Titan Orb | Conjurer |
| 27 | Noble Arctic Titan Orb | Conjurer |
| 29 | The Golden Orb | Conjurer |
Swords and Blades
| Level | Item Name | Class |
|---|---|---|
| 1 | Broad Sword | Soldier, Merchant, Ranger |
| 1 | Bandit Sword | Soldier, Merchant, Ranger, Cleric |
| 14 | Iron Sword | Soldier, Merchant, Ranger |
| 14 | Reforged Iron Sword | Soldier, Ranger |
| 14 | Pirate Cutlass | Ranger, Cleric |
| 17 | Slime Sword | Soldier, Merchant, Ranger |
| 19 | The Burning Blade | Soldier, Merchant, Ranger |
| 21 | Fighter Blade | Soldier, Ranger |
| 21 | Fighter Blade (Blessed Verity) | Soldier, Ranger |
| 26 | Titan Sword | Soldier, Merchant, Ranger |
| 26 | Titan Sword (Frosty Arctic) | Soldier, Merchant, Ranger |
Knives and Daggers
- Tiny Dagger
- Holy Kris
- Apprentice Kris
- Balzackian Cleric Kris
- Balzackian Merchant Shiv
- Balzackian Warlock Knife
- Rusty Knife
- Steel Kris
- Combat Kris
- Jagged Kris
- Titan Dagger
- The Kris of Blessings
Axes
Bows
Abaci
Gloves